Aneszteziológiai és Intenzív Betegellátó Osztály

Dr. Bodnár Judit

Osztályvezető főnővér:
Bárdi Ildikó

Az Aneszteziológiai és Intenzív Betegellátó Osztály feladata a kritikus állapotú, szoros ellenőrzést vagy speciális kezelést igénylő betegek intenzív ellátása és a kórház manuális osztályain (gégészet, nőgyógyászat, sebészet, szemészet, szülészet, urológia) a tervezett, illetve az ügyeleti időben elvégzett műtétek aneszteziológiai hátterének biztosítása. A műtétet követő szakban kiemelt betegmegfigyelést és – az erre rászoruló – betegek intenzív terápiáját biztosítjuk, korszerű lélegeztető gépekkel, mesterséges táplálással, kombinált, magas szintű gyógyszeres kezelésekkel és invazív monitorozással egybekötve.

A járó- és fekvőbetegek aneszteziológiai kivizsgálása, felvilágosítása és megfelelő műtéti előkészítése az Aneszteziológiai ambulancia irányításával történik. Az általános érzéstelenítést igénylő alkalmi, tervezett beavatkozások egy része (Psychiátria – elektrokonvulzív terápia, I. Belgyógyászat – ambuláns elektromos kardioverzó) a Központi Műtő Perioperatív aneszteziológiai egységében valósulnak meg.

A Fájdalom terápiás ambulancia a Magyarországon hozzáférhető invazív beavatkozások mindegyikét végzi a krioterápia és az idegsebészeti szakvizsgához kötött eljárások kivételével. A különböző eredetű krónikus fájdalmakban szenvedő betegek fájdalomcsillapító kezelését, kivizsgálását és követését végzi. Az ambulancia tevékenységi köre a teljes krónikus fájdalommal járó betegségkört lefedi.

A reanimációs team a nap 24 órájában rendelkezésre áll.

A szülő nők számára biztosítjuk az epiduralis fájdalomcsillapítás lehetőségét.

Különleges szakmai profil: myastheniás betegek aneszteziológiai és intenzív osztályos ellátása országos kompetenciával;  intenzív terápiás ellátást igénylő COVID-19 betegek kezelése.

Aneszteziológiai és Intenzív Betegellátó Osztály orvosaink:

dr. Bodnár Judit Osztályvezető főorvos

dr. Prés László Szakorvos
dr. Soltész Richárd Szakorvos
dr. Wágner Attila Főorvos

Tartós távolléten lévő orvosok:
dr. Katona Márta Szakorvos
dr. Pápay-Berhencz Enikő Szakorvosjelölt

Az osztály műszerezettsége a szakmai elvárásoknak megfelel. Rendelkezünk modern altató és lélegeztető gépekkel, monitorokkal, a betegek invazív és NON invazív kezelését és obszervációját el tudjuk végezni. A szükséges diagnosztikus eszközök a kritikus állapotú betegek magas színvonalú ellátásához rendelkezésre állnak.

A Jahn Ferenc Dél-pesti Kórház és Rendelőintézet Aneszteziológiai és Intenzív Betegellátó Osztálya folyamatosan fogadja és ellátja a kórház felvételi területéről beutalt kritikus állapotú, instabil betegeket, akiknek intenzív ellátásra van szükségük. Ezentúl – területi elvtől függetlenül – minden azonnali segítségre szoruló kritikus állapotú beteget felveszünk, akinek stabilizálása csak helyben megoldható és továbbszállítása a szakmai szabályoknak megfelelően nem vállalható. Részt vesz a fővárosi akut ügyeleti rendszerben, az Országos Mentőszolgálat Sürgősségi Betegellátást Koordináló Egysége által kijelölt feladatok vonatkozásában. Budapest és Pest megye sürgősségi és akut ügyeleti beosztása értelmében (2014.07.01-től) az intenzíves ágyak teljes telítettsége esetén, illetve tömeges megbetegedések, katasztrófahelyzet esetén területi ellátási kötelezettséggel nem rendelkező intenzív osztályként is bevonható a betegellátásba.

Az Aneszteziológiai és Intenzív Betegellátó Osztály akkreditált a Semmelweis Egyetem posztgraduális képzésében.

Osztályunk részt vesz a kórház és saját rezidenseink rendszeres képzésében.

Az Aneszteziológiai és Intenzív Betegellátó Osztály az Intézmény megnyitásakor (1980.) kezdte meg működését dr. Forgács István főorvos vezetésével. 2012.07.01-től az Intenzív ellátás 18 ággyal a legmagasabb, 3. progresszivitási kategóriában működik. A perioperatív aneszteziológiai egység („ébredő helység”) a Központi Műtő hatékonyságának növelése érdekében lett kialakítva 2013-ban.  A Fájdalom terápiás ambulancia 2006 óta a nemzetközi felosztás alapján sok szakágú, inkomplett fájdalom ambulancia kategóriába tartozik.

A jelenlegi profil és struktúra kialakításában jelentős szerepet játszó személyek:

dr. Bárdosi Zoltán
dr. Koczor András