Szemészeti Osztály

Elérhetőség: 1204 Budapest, Köves utca 1., Főépület 4. emelet
Telefon: +36 1 289 6200 | 1222 mellék
E-mail cím: szemeszet@delpestikorhaz.hu
Ágyszám: 15
Progresszivitási szint: II.

Osztályvezető főorvos:
Dr. Czibere Katalin  

Főápoló:
Kecskés Andrea 

A szemészeti osztály tevékenysége járóbeteg és fekvőbeteg ellátásra tagozódik. A járóbeteg ellátást a kórház IV. emeletén végzünk. Beteg ellátási profilunk úgy a szem elülső, mint a hátsó szegmentumának, valamint a szemhéjak betegségeinek diagnosztizálására és ellátására kiterjed. A speciális diagnosztikai eszközök révén lehetőségünk van a szem fénytörésének objektív és szubjektív meghatározására, computer vezérelt automata látótér vizsgálat, fluoreszcein festékes szemfenéki érfestés, 2- és 3 dimenziós ultrahang vizsgálat, szaruhártya- és szemfenéki optikai koherencia tomographia végzésére. A betegségek lefolyásának precíz követésére réslámpás és szemfenéki fotódokumentációra is lehetőségünk van. Koraszülöttek vizsgálatát is végezzük a koraszülöttek retinopathiájának szűrése érdekében.

Osztályunk jelenleg II. progresszivitási szinttel rendelkezik, 15 ágy áll rendelkezésre a fekvőbetegek ellátására. Kórtermeink 2, illetve 3 ágyasak, valamennyi kórtermünk saját fürdőszobával és WC-vel rendelkezik.

Műtéteink jelentős részét ambuláns, illetve „egynapos” ellátás keretében végezzük, tehát a műtét után betegeinket hazaengedjük, megbeszélés szerint másnap egy kontrollvizsgálatra kell visszafáradniuk. Részükre külön női és férfi átöltözési lehetőséget biztosítunk.  Két műtőben korszerű operációs mikroszkópokkal, a jelenleg világszerte legelterjedtebb ultrahangos technikával végezzük a szürkehályog ellenes műtéteket. Jelentős számú zöldhályog (glaucoma) ellenes műtét mellett osztályunk egyik fő profilja a retina betegségeinek műtéti (vitrectomiás) ellátása. A látóhártya leválás, üvegtesti vérzés, vitreo-retinális határfelszín (maculalyuk, epiretinális membrán) betegségeinek műtéti gyógyítása osztályunkon rutin műtétnek számít. Nem elhanyagolható a szemhéjakon végzett daganatok eltávolítása céljából és a szemhéjak hibás állása miatt végzett műtétek száma sem.

Az utóbbi időkben a diagnosztika mellett lehetőségünk van az időskori macula degeneratio, a cukorbetegség és a szemfenéki vénás elzáródás okozta ideghártya vizenyő intravitreális injekciós kezelésére is.

Az osztályunkon zajló betegellátó tevékenységről, eredményeinkről rendszeresen beszámolunk hazai és külföldi tudományos fórumokon. Nagy hangsúlyt fektetünk a szakorvosjelöltek elméleti és gyakorlati képzésére is. A szemészeti osztály részt vesz a közép-magyarországi régió akut ügyeleti ellátásában is.

Osztályunkon az egészen egyszerű ambuláns beavatkozásoktól a bonyolult, altatást igénylő műtétekig nagyon sokféle műtétet végzünk.

Vizsgálataink és a kezelések egy részéhez is a szembogár tágítása szükséges, ezért előzetesen mindenképpen érdeklődjön ennek szükségességéről, ha a vizsgálat után autót kíván vezetni, mert a pupilla tágítása után órákig tartó fényérzékenység és homályos látás jelentkezhet!

A kötőhártyazsákban, vagy a szaruhártyában elakadó kis idegentesteket ambuláns vizsgálóinkban, biomikroszkóp segítségével, helyi érzéstelenítésben távolítjuk el. Hasonlóképpen egyszerű és fájdalmatlan a könnycsatorna szondázása, átfecskendezése is.

Az invazív diagnosztikai beavatkozások száma az utóbbi években jelentősen csökkent a nem invazív módszerek elterjedésével, de bizonyos esetekben pótolhatatlan segítséget nyújthatnak. Ilyen invazív vizsgálat osztályunkon a fluoreszcein festékes érfestés. A kontrasztanyagot vénás injekció formájában juttatjuk az érpályába, majd sorozat felvételt készítünk a szemfenékről. A keringéssel a szemfenékre jutó kontrasztanyag kirajzolja az érhálózatot, a kóros festékkilépés helyét, vagy éppen a festék megjelenését akadályozó tényezőket.

Több fajta (különböző hullámhosszú és energiájú) lézert használunk a szemészetben. Lézeres lencsetok megnyitásra (capsulotomia) jellemzően néhány évvel a szürkehályog műtét után kerül sor, ha kialakul a lencsetok megvastagodása (tokfibrózis, utóhályog). A beavatkozás ambulánsan történik, fájdalommentes és csak néhány percet vesz igénybe. A szemfenéki elváltozások (cukorbetegség, szemfenéki keringészavarok következményei) lézeres kezelése más típusú készülékkel lehetséges, a kezelés hosszabb időt vesz igénybe, esetenként több ülésben kell elvégezni.

Kisebb szemhéji daganatok, jégárpa eltávolítását ambulánsan, de műtéti körülmények között végezzük. Ezekben az esetekben a szemhéjba adott érzéstelenítő injekcióval biztosítjuk a fájdalommentességet. A műtét után általában kötés kerül a szemre, mely akadályozhatja a szemüvegviselést, jelentősen rontja a térlátást.

Az úgynevezett intravitreális injekciókat, melyek során a gyógyszert a szembe, az üvegtesti térbe juttatjuk, steril műtéti körülmények között, műtőben adjuk. Az injekciók beadása szemcseppes érzéstelenítés után történik, az injekció után nem szükséges kötés felhelyezése.

Az ambuláns és osztályos vizsgálókban összesen 6 kiváló minőségű réslámpával (biomikroszkóp) vizsgálunk. Ezek egyikén elülső szegment fotózásra alkalmas kamera segíti a dokumentációt és az oktatást.

3 automata kerato-refraktométer áll rendelkezésünkre a szem fénytörésének meghatározására. Ezek közül az egyik cornea topográfiás vizsgálatot is végez.

Octopus 101-es automata periméterünk a glaucoma, valamint egyéb látóideg betegségek diagnosztikájának és követésének elengedhetetlen kelléke.

Az OTI optikai koherencia tomográf a retina központi része és a látóideg vizsgálata mellett alkalmas a szaruhártya  vastagságának mérésére és a csarnokzug eltéréseinek vizsgálatára is.

Nd:YAG lézer készülékünk a lencsetok megnyitására, szivárványhártya bemetszés készítésére, üvegtesti kötegek átvágására alkalmas.

Két szemfenéki lézer készülékkel rendelkezünk a retina kezelésére. Ezek egyik réslámpára szerelt, a másik a műtőben teljesít szolgálatot, műtétek során használjuk endolézer kezelésekhez.

Két műtőnk operációs mikroszkóppal, műtőlámpával, elektromosan emelhető-süllyeszthető műtőasztallal és operáló székkel felszerelt. 3 phacoemulsifikáló készülékünk közül az egyik üvegtesti műtétek végzésére alkalmas kombinált készülék. Cryoterápiás készülékünket retina szakadások és terápiarezisztens zöldhályog bizonyos formáinak kezelésére használjuk. Mindkét műtőnkben gyors sterilizáló készülékek biztosítják a műszerek sterilitását. Egyszer használatos kések használata mellett nagy hangsúlyt fektetünk a kéziműszerek állapotának ellenőrzésére és folyamatos pótlására.

Ambuláns vizsgálataink nem beutaló kötelesek, de időpont egyeztetés szükséges. A vizsgálatok előtt a kórház felvételi irodájánál szükséges jelentkezni személyazonosságot igazoló igazolvánnyal és TAJ kártyával.

Az osztályos felvételhez személyazonosságot igazoló igazolvánnyal, TAJ kártyával, beutalóval és (a sürgős beutalásokat kivéve) leletekkel szükséges megjelenni a felvétel napján reggel 7-kor (amennyiben orvosa más időpontot nem mond). Jelentkezni a IV. emeleten, az osztályos főnővérnél kell. Kérjük betegeinket, hogy a benntartózkodás idejére szükséges tisztálkodószereket, pizsamát/hálóinget, evőeszközöket, poharat hozzanak magukkal. Az osztályon nagy a betegforgalom, nem ritka, hogy naponta 20-25 műtétet is végzünk, noha csak 15 fekvőbeteg számára tudunk ágyat biztosítani. Kérjük, hogy amennyiben előzetesen úgy döntött, hogy a műtétet követően hazamegy, ezt a döntését már ne változtassa meg, mert nem biztos, hogy lehetőségünk lesz ágyat biztosítani. Kérjük, hogy a gördülékeny betegellátás érdekében mindenben kövesse az egészségügyi személyzet iránymutatásait.

Több nemzetközi multicentrikus klinikai vizsgálatban is részt veszünk, amelyek keretében betegeink a legkorszerűbb, innovatív terápiákhoz is hozzájuthatnak.

A Dél-pesti Kórházban a kórház megnyitása, 1980 óta működik Szemészeti Osztály. Az első osz­tályvezető dr. Valu László volt. Ekkoriban az osztály általános feladatokat látott el. A szürkehá­lyogműtétek a kor színvonalának megfelelően történtek (zárt tokos műtét és elülső csarnoki műlen­cse-beültetés). A zöldhályogos betegek gondozása és kis számban elvégzett plasztikai műtétek is az osztály profilját képezték. A fluoreszcein angiográfiát (ideghártya-vizsgálati módszer) dr. Józsa Márta honosította meg.

1989. március 1-jétől az osztály vezetését dr. Szalay Edit vette át, aki korábban a Mária utcai Szemé­szeti Klinikán dolgozott. Vezetése alatt a szürkehályogműtét technikája tovább fejlődött (nyitott tokos műtét, hátsó csarnoki műlencse-beültetés). 2002-ben bevezettük a legkorszerűbb phacoemulsificatiós műtéti technikát. A zöldhályogos betegek ellátása is sokat javult az új mikrosebészeti technika (filt­rációs műtét) által. Mind több plasztikai műtétet végeztünk, és elindítottuk a hagyományos ideghár­tya-leválás és kancsalság elleni műtéteket. A diagnosztikában az ultrahang-berendezés, a diabéteszes betegek ellátásában a szemfenéki lézerkezelés bevezetése hozott újdonságot.

2003. január 1. és 2003. február 28. között dr. Szabó Ida volt az osztály megbízott vezetője.

Ezt követően, 2003. március 1-jén nevezték ki a jelenlegi osztályvezető főorvost, dr. Czibere Katalint, aki korábban a Szent Rókus Kórház Szemészetén adjunktusként dolgozott.

A szürkehályogműtétek technikai színvonala az összehajtható műlencsék bevezetésével tovább fejlő­dött. Jelenleg már 3 darab phacoemulsificatiós készülék áll rendelkezésünkre. Az egynapos sebészet térhódításával a műtétek száma a 2003-as szinthez képest 3,5-szeresére nőtt. A zöldhályogos bete­gek pontosabb diagnosztikája, illetve korszerűbb gondozása érdekében komputeres látótérvizsgáló berendezéssel, 2009-ben szaruhártyavastagság-mérővel bővült az osztály műszerparkja. Az eddigi műtéti profil megtartása mellett korábban nem végzett műtéttípusok alkalmazását kezdtük el. 2007- től a szaruhártya-átültetés, 2008-tól üvegtesti és ideghártya-sebészet indult osztályunkon, mely­ben nagy szerepet játszott dr. Czumbel Norbert osztályvezető-helyettes.