Urológiai Osztály

Elérhetőség: 1204 Budapest, Köves utca 1., Főépület VII. emelet
Telefon: 36-1-289-6200/ 1174 - Iroda, 1175 - Nővérpult (osztályon fekvő betegekről információ)
E-mail cím: urologia@delpestikorhaz.hu
Kórházi alapítvány számlaszáma: 11720001-20069744 , Megnevezés: Budapesti Jahn Ferenc Dél-pesti Kórház és Rendelőintézet / Urológia
Ágyszám: 44
Progresszivitási szint: III.

Osztályvezető főorvos:
Prof. Dr. Tenke Péter

Főnővér:
Dr. Kruppainé Kácsor Erika

A Budapesti Jahn Ferenc Dél-pesti Kórház Urológiai Osztálya jelenleg 44 ággyal működik, az osztályon 17 szakorvos és 9 rezidens/szakorvosjelölt dolgozik. Ellátási területe, szakmánként, a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ által szabályozott területek ellátása, szabad kapacitás esetén befogadó nyilatkozattal területi korlátozás nélkül.

Évente átlagosan, összesen 3800-4000 műtétet végeznek. A robot asszisztált sebészet magyarországi bevezetésének egyik úttörő intézménye, mivel 2022. januárjában az országban elsők között az Urológia Osztályon végeztek el robot asszisztált radikális prosztata eltávolítást. Évente 650 robot-asszitált műtét történik az osztályon, elsősorban uro-onkológiai és rekonstrukciós típusú műtétek.

Az Urológia osztályra érkező betegek ellátásában magasan képzett nővérgárda vesz részt, melyet a számtalan köszönőlevél támaszt alá.

Néhány speciális területtől eltekintve (pl. andrológiai mikrosebészet, húgycsősebészet) a legtöbb uro-onkológiai műtétet Robot – asszisztált ill. laparoszkópos technikával végezzük.   A felső-, és alsó húgyútak betegségeinek (húgyúti kövesség, jó indulatú prosztata megnagyobbodás) műtéti megoldása elsősorban endoszkópos műtéti technikával történik.

 

Speciális ellátási területek:

Uro-onkológiai betegek ellátása, gondozása:

A húgyúti-, valamint a férfi ivarszervi daganatos betegségek (vese-, vesemedence- és vesevezeték-daganat, húgyhólyag-, húgycső-, here-, prosztata- és hímvessződaganat) szűrésével, diagnosztikájával, gyógyításával, gondozásával foglalkozik.

Az onkológiai kezelés (kemoterápia, sugárkezelés) az Országos Onkológiai Intézet és a Szent László Kórház Onkológai osztályának bevonásával zajlik. A betegek kezelése az onkológiai bizottság (onkoteam) véleményezése, javaslata alapján történik.

 

Húgyúti köves betegek ellátása, gondozása:

Az ambulancián a különböző húgyúti kövességek (vesekő, vesemedence- és vesevezeték-kő, hólyagkő) kivizsgálásával, gyógyításával és gondozásával foglalkozik.  Az ambulancia feladata a nagyszámú kőzúzáson (ESWL) átesett beteg rövid-, és középtávú követése.

 

Urogynaecologiai és uroinfektológiai ellátás:

Urológia-nőgyógyászat határterületi betegségek. Az ambulancián leggyakrabban a következő betegségek vizsgálatával, kezelésével foglalkozik: (visszatérő) húgyúti fertőzések (vesemedence-, hólyag-, húgycsőgyulladás); hüvelyi előesés; vizelettartási és vizelet ürítési problémák (inkontinencia, nehéz vizelés); húgyúti sipolyok. Szükség esetén nőgyógyász bevonására is sor kerül.

Az osztály rendelkezik a működéséhez szükséges, minimum feltételekben előírt műszerekkel, eszközökkel. Ezen felül flexibilis endoszkópos eszközök, lézeres kőzúzó, lézeres prosztataműtétek végzésére alkalmas eszközök, laparoszkópos eszközök illetve az országban először 3D laparoszkópos videorendszer, valamint a csúcstechnológiájú robot segíti a betegek gyógyulását.  

Az ellátási kötelezettségben foglalt terület lakossága számára az osztály folyamatos 24 órás ellátást és felvételt biztosít. Területen kívüli betegeket szabad kapacitás függvényében tudunk ellátni. Osztályos felvétel történhet előjegyzéssel, szakrendelőből, szakambulanciáról történő beutalással, más osztályról történő áthelyezéssel. A kórtermekben történő elhelyezés a beteg ellátási szükségletinek, illetve a szabad ágyak figyelembe vételével történik

Orvosaink és szakdolgozóink rendszeres résztvevői, illetve előadói hazai és nemzetközi tudományos üléseknek, konferenciáknak. Munkatársaink számos publikációnak szerzői, illetve társszerzői, alátámasztva az osztályunkon folyó tudományos munka eredményességét. Az osztályon több klinikai gyógyszervizsgálat is folyik.

Tenke professzor a Magyar Tudományos Akadémia Klinikai Műtéti Tudományos Bizottság tagja, az osztályon jelenleg 5 orvos rendelkezik PhD fokozattal.

Osztályunk, a Semmelweis Egyetem által minősített képzőhely, bizonyos szakvizsgákhoz szükséges urológiai gyakorlat elvégzésére. Rendszeresen biztosítunk gyakorlati lehetőséget az ápoló képzésben részt vevők számára is.

A Jahn Ferenc Dél-Pesti Kórház Urológiai Osztálya 1980-ban kezdte meg működését dr. Bálint József osztályvezető főorvos vezetésével 36 ággyal és 7 orvossal. Az osztály magas szintű urológiai ellátást nyújtott a kórház betegeinek folyamatos szakmai profilbővítés mellett. dr. Bálint József főorvos tragikus halálát követően, 1985 év végén dr. Kisbenedek Lászlót nevezték ki az osztály élére. Az osztályon ekkor már 10 orvos dogozott, és továbbra is 36 ággyal működött. Dr Kisbenedek László vezetése alatt az osztály a hazai urológia egyik vezető centrumává nőtte ki magát, és a magyar urológia élvonalában a korszerű tudományos eredmények és legmodernebb sebészeti technikák bevezetésével és alkalmazásával szolgálta a betegek gyógyulását. Dr Kisbenedek Lászlót az osztály élén Prof. dr. Tenke Péter váltotta 2005.07.01-én.

Tenke professzor irányítása alatt az urológiai osztály addig is magas elismertsége és hírneve tovább növekedett, számos nemzetközileg elismert szakmai, tudományos és műtéti eredményt tudhat magáénak. Az osztályon az urológiai műtétek szinte teljes spektrumát magas szinten végzik a feltárásos nagyműtétektől a minimálinvazív beavatkozásokon keresztül az endourológiai technikákig. Az országban először került bevezetésre a Budapesti Jahn Ferenc Dél-pesti Kórház Urológiai Osztályán a 3 dimenziós laparoszkópos technika alkalmazása. Az osztály a hazai és nemzetközi tudományos életben is meghatározó szerepet tölt be. Az osztály orvosai közül többen vezető tisztségeket töltenek be nemzetközi kutatócsoportokban, szakmai szervezetekben, irányelv bizottságokban. Az osztály működésében kiemelt stratégiai cél az orvosok magas szintű szakmai és tudományos képzése, új technikák bevezetése és a folyamatos innováció szem előtt tartása.

Prof. Dr. Tenke Péter

Osztályvezető főorvos, Magyar Tudományos Akadémia Klinikai Műtéti Tudományos Bizottság tagja

 

Dr. Nagy Károly Ph.D

Osztályvezető-helyettes főorvos

 

Dr. Bálint Péter főorvos

Dr. Pálfi Zoltán főorvos

Dr. Weninger Tibor főorvos

Dr. Kovács Béla Ph.D főorvos

Dr. Köves Béla Ph.D főorvos

Dr. Németh Zalán főorvos

Dr. Magyar András Ph.D  adjunktus

Dr. Dér János adjunktus

Dr. Ganyecz Máté szakorvos

Dr. Fábián Norbert szakorvos

Dr. Bata Anikó szakorvos

Dr. Gáti Zsolt szakorvos

Dr. Málik Viktor szakorvos

Dr. Balogh Zoltán szakorvos

Dr. Karabinos Kinga szakorvos jelölt

Dr. Bozsaki Ákos szakorvos jelölt

Dr. Kovács Dénes szakorvos jelölt

Dr. Giba Judit szakorvos jelölt

Dr. Meszes-Tóth Attila szakorvos jelölt

Dr. Mayer Tamás szakorvos jelölt

Dr. Vokó Boldizsár szakorvos jelölt

Dr. Szegedi Ákos rezidens

Dr Tenke Martin rezidens

Dr. Bécsi András főorvos, önkéntes segítő